Bursa’da yol üstü lezzet durağı: Tavacı Refik

İzmir’den, daha doğrusu Ege’den dönüşlerde bizim durağımız genelde Göbel Gizli Bahçe‘dir, orayı öğrenenlerin birçoğu da yol üstü lezzet durakları konusunda pirimiz olan dostum Emine Turay’dan öğrenip hayran olmuştur. Ama bu sefer bir değişiklik yaptık, zira pirimiz “Tavacı Refik de çok iyi, hadi bu kez öna gidelim” dedi ve biz İzmir dönüşü kendimizi Bursa Karacabey’deki Tavacı Refik’te bulduk.

Masaya geçtiğiniz anda birçok yerde masaya ikram gelir, ama bu kadar lezzetli ikramı hakikaten çok az yerde bulabilirsiniz. O nefis köz soğanlar, muhteşem yağda patatesler (ecnebilerin deyimiyle konfi), çok lezzetli salça kıvamında bir sos, yine acayip lezzetli bir köz biber sosu, kesme yoğurt (manda sütüyle karışık olması çok muhtemel) daha baştan “Oooo, iyi ki buraya geldik!” hissini veriyor. Öyle ki, esas yemekler gelene kadar biz bunların ikinci turuna bile dönmüştük!

Mekan esas sac tavasıyla meşhur ama biz tandırı yakalayabilince, ondan da üç porsiyon söyledik. O kadar güzel bir kuzu tandır geldi ki… Et kemiğinden ayrılıyor, dökülüyor adeta, yumuşacık, sulu sulu. Aroması güzel bir et üstelik, ağızda rayihasını bırakıyor. Dışarıda bu kadar güzel yapılmış ete rastlamak aslında zor, ama Karacabey gibi bir yerde mümkün oluyor işte… Yanında arpa şehriye pilavıyla gelen tandırı köz biber ve salça sosla yemek ayrı bir zevk. Daha tandır olsa belki daha da yerdik, ama aldıklarımız sonunculardı, geç saate çok kalmıyormuş bilginize…

Tandırdan sonra elbette sac tavaya geçtik. Çok kısa sürede pişip önümüze geliyor sac tavalar ve onlar da nefis. Ben iyi etin yanında iyi salata çok ararım, çünkü eti yerken ağzın tadını yenileyen (ve böylece etten yeniden yüksek tat almayı sağlayan) şeydir salata. İsabet ki, salataları bile çok güzel. Öyle atom doldurulmuş bir şey değil, tazecik otlu, üstüne güzel bir peynir tıraşlanmış salatalar geldi. Bir sac tavadan, bir salatadan, nasıl nefis yedik bir bilseniz!

Mekanın Göbel kadar geniş bir seçeneği yok, ama sunduğu her şey o kadar lezzetli ki, bu kez burayı denemiş olmaktan dolayı hiç pişman olmadık. Ama en büyük farkı, alkol yok, bilginize. Şalgam meraklıları için özel bir şalgamları var, bir Adana şalgamı değil ama güzel. Tatlı olarak da peynir tatlısı ve kestane şurubunda pişmiş kabak tatlısı mevcut. Ben özellikle kabak tatlısını çok beğendim, ki normalde çıtır kabak değilse kabak tatlısına pek ölmem, ama buranınki çok iyiydi.

Servis son derece hızlı ve ilgili, biz tekrar tekrar meze istedik hepsi hemen geldi, sıcacık balon ekmekler hep tazelendi. Fiyatlar da bu lezzete göre oldukça makul. İster bizim gibi yol üstü lezzeti yapın, ister hususi bu lezzetleri tatmaya gidin, ama Tavacı Refik’i kesin deneyin!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s