Makul çeşit, makul fiyat: Balaban Dondurmacısı

Balaban Dondurmacısı’nı ilk kez Lüleburgaz’dna geçerken, Park Et Lokantası’nda yediğimiz yemeğin üstüne dondurma tatmak istediğimizde denedim. Zira bir arkadaşım buranın Suadiye’deki şubesinin adeta abonesi, neredeyse her akşam orada dondurma yiyor! Daha sonra tabii İstanbul Suadiye’deki o şubesini de denedim. Böylece hemen her çeşidini tatmış oldum sanırım Balaban’ın.

Öncelikle Lüleburgaz ve İstanbul şubeleri arasında bir tat farkı gözlemlemedim. Üretimleri aynı yerden dağılmıyorsa, ki herhalde maliyet sebebiyle tercih etmezler, o zaman iyi standartlaştırdıkları bir reçeteleri olsa gerek. Dondurma çeşidi çok fazla değil, yani mangolu, stracciatellalı dondurma bulmak için buraya gidilmez. Daha klasik çeşitler var, limonlu, vişneli, çikolatalı, fıstıklı gibi…

Evvela meyvelilerden başlarsam, normalde limonlu ve vişneli dondurma aşığı bir insan olarak, buranın meyvelileri bana pek uymadı. Sorduğumda meyvelilerde süt kullanmadıklarını, sorbe tipi dondurma yaptıklarını söylediler ama gelen dondurma kesinlikle sütlü/creamy tarzda bir dondurmaydı, ki sorun yok, ben nasıl sorbe seviyorsam bazıları da tam aksine diğer tipte dondurmadan hoşlanıyor. Nitekim ben bunları sevdiğim tarzda olmadığı için çok sevmedim, yoksa dondurma “kötü” olduğu için değil, sadece bana hitap etmedi. (“Bana uymadı” ile “kötü” arasındaki farkı anlamak mühim!) Nitekim benim aksime Alp de sorbe sevmediği için bunları beğendi mesela!

Yine de en başarılı oldukları dondurmalar bence kesinlikle diğerleri: Çikolatalısı yoğun tadıyla bence çok başarılı bir çeşitleri. Cevizlisi, çok çok nefis, ki ben tatlıda ceviz sevmem. Yalnız cevizlisi, güzel bir kaymaklı dondurmaya ceviz katılmış gibi, yani içinde ceviz parçaları olmasa bile o dondurma zaten çok lezzetli olurmuş! Bence onu deneyin o yüzden. Tahin sevenler için tahinli dondurması doğru bir tercih olur, zira adeta soğuk ve şekerli bir tahin yiyorsunuz, tadı bire bir. Fıstıklı dondurmaları ise fıstık tadının baskın olduğu bir dondurma değil, biraz cevizli dondurmaları gibi, yani güzel bir baz dondurmaya fıstık katılmış gibi, ama o da hiç fena değil diyebilirim.

Güzel yanı, buranın tam bir fiyat/performans mekanı olması. Dondurmaların topu 10, fıstıklısı ise 15 TL. İstanbul için artık çok makul kalan fiyatlar bunlar. Suadiye şubeleri çok ferah, çalışanlar da çok güleryüzlü. Caddenin kalabalığından da uzak. Makul fiyata güzel dondurma yiyip sohbet etmek için uğrayacak bir yer arıyorsanız es geçmeyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s