Mimari pastacılık: Flosophia

İki hafta kadar önce, arkadaşlarımla bizim evde geçmiş doğum günümü kutlayacaktık. Fırsattan istifade, ben de ne zamandır gözüme kestirdiğim pastaları hem denemek hem de arkadaşlarıma denetmek istedim; hep yediğimiz pastalardan farklı bir şey denemiş oluruz diye düşündüm. Tatmak istediğim bu “farklı” pastalar, ünlü pasta şefi Dinara Kasko’nun Türkiye’de de açmış olduğu Flosophia Pastry’nin pastalarıydı. Dinara Kasko, önce mimarlık eğitimi, ardından ise pastacılık eğitimi almış bir şef. Pastacılığa da bu gözle bakmış zaten, “Mimari formları nasıl pastalara uygularım?” diye. Sonuç olarak da gerçekten çok başarılı pastalar çıkmış ortaya; hem tatları, kullanılan bileşimler klasik pastalara göre çok daha farklı hem de görsellik çıtaları acayip yüksek!

O akşam denememiz için 3 çeşit pastadan dörder tane aldım ve paylaşarak yedik, o yüzden öncelikle porsiyonların minnacık olmadığını söylemem gerek. Bazen tasarım şeyler epey küçük olabiliyor ya hani, bunlar öyle değil, miktarlar gayet yoğun tatlarıyla sizi doyuruyor. İkincisi, büyük pastalar da var ama ben farklı farklı çeşitler tadalım diye böyle bir yol seçtim, ama sitelerinden büyük ve porsiyon pastalara ayrı ayrı bakabilirsiniz.

Hat pasta

Gelelim bizim o akşam denediklerimize… Hat pasta, bir örgü bere görüntüsüne sahip, Antep fıstıklı vişneli bir pasta. Tüm Flosophia pastalarda olduğu gibi dışı krema kaplı, ama bunun klasik ağır kremalarla alakası yok, köpük formunda yumuşacık ve çok hafif bir krema. O yüzden gözünüzü korkutmasın ve aklınıza çocukluğunuzdaki margarinli ağır kremalar gelmesin! Ben bu çeşidi çok beğendim, ama bu özellikle Antep fıstığı düşkünlüğümden de kaynaklanmış olabilir.

Apple pasta

Denediğimiz ikinci pasta, apple cake idi ki görüntü olarak en muazzamının bu olduğunu söylemem lazım. Hem geometrik formu ilgi çekiyor hem de yeşillerin kırmızılara geçişi harika. Üstelik tartlarda, hamurlu tatlılarda çok kullanılan bir birleşim olsa da pastalarda tarçınlı elmalı bir kombinasyon pek göremezsiniz, bu pasta ise bunu sağlıyor. Tadı klasik, görüntüsü yenilikçi bir pasta yani…

cloud pasta

Son olarak cloud pasta, sanırım hem favorimdi benim hem masanın favorisiydi. Badem unu, çarkıfelek (passion fruit) ve mango tadını bir araya getiren bu pasta hem o köpük dokulu kremaya uygun şekilde bulut bulut şekillendirilmiş hem de yine herhangi bir pastacıda kolay kolay bulunamayacak bir kombinasyon sunuyor. Meyvelerin mayhoşluğunun şekerli tada eklediği farklılık harika bir “zıtların uyumu” örneği. Ayrıca kremasının kendisi de gerçekten çok lezzetliydi.

Bu arada bu söylediklerim dışında greyfurlu heart (çünkü greyfurta bayılırım!) ve ahududuyla hindistan cevizini birleştiren spheres’i de merak ediyorum, ama onlar artık bir dahaki denemeye kalacaklar.

Pastaların fiyatları tahmin edebileceğiniz gibi pek ucuz değil, tekliler 70 ila 90 TL arasında değişiyor. Ama oldukça enteresan bir deneyim olarak bence bir şans verilebilir. Bu arada Flosophia’nın yeri Bağcılar Wyndham Grand İstanbul Hotel’de, ama yeri bize epey uzak olduğu için eve teslim istedik. Çok şık paketlenmiş halde, özenli biçimde teslim edildiler. 400 TL üstüne teslimat ücretsiz, daha altına ise sanırım 60-70 TL servis ücreti talep ediliyor.

Son olarak, ben bu pastaları sipariş ettiğimde daha Rusya-Ukrayna Savaşı başlamamıştı, ben de Dinara Kasko’nun aktif olarak Ukrayna’da yaşadığını bilmiyordum. Ne tuhaftır ki, pastalarını yiyip kendisini merak edince onu takibe almıştım. Birkaç gün önce birbirinden güzel pastalara ve pastacılığa dair paylaşımlar yapan Dinara Hanım’ın birkaç gün sonra bombalama ve savaş paylaşımları yapmak durumunda kaldığını görmek gerçekten kelimelere sığmaz bir üzüntü ve şaşkınlık yaratıyor insanda, tıpkı birçok Ukraynalı’nın hayatını 24 saatte değişmiş bulmalarından kaynaklanan şaşkınlıkları gibi… Konu bir pastadan nerelere geliyor ama, doğrusu şu anki durumda bundan bahsetmeden edemedim. Umarım Dinara Kasko ve tüm Ukraynalılar, yalnızca zanaatlarıyla, şahsi hayatlarıyla meşgul olmak durumunda kalacakları “sıradan” hayatlarının huzuruna dönerler en kısa zamanda…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s