İstanbul Lezzetleri menüsü Pembe Köşk’te!

İstanbul’a ilham veren bir iş yaptığımızı duyurmanın gururuyla geliyorum bugün karşınıza… Emirgan Korusu içerisindeki Pembe Köşk‘te, kitabımız Geçmişten Günümüze İstanbul Lezzetleri‘nin ilham verdiği harika bir menü, bir ay boyunca servis edilecek!

Geçtiğimiz cumartesi günü, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katılımıyla Four Seasons’da kitabımız Geçmişten Günümüze İstanbul Lezzetleri‘nin lansmanı yapıldı ve gastronomi alanında emek veren birbirinden kıymetli isimler bir araya geldi. Four Seasons’ın şefleri ise bu lansmana özel olarak çorba, zeytinyağlı, ara sıcak, ana yemek ve tatlı olmak üzere 16 farklı tattan oluşan bir tadım menüsü hazırladılar ve çeşit çeşit şerbetler, boza ve salep eşliğinde menüyü servis edildi. Hazırlanan nadide lezzetler arasında topikten lakerdaya, beyinli Beykoz kebabından uykuluklu meyhane pilavına, Boşnak mantısından kızarmış halka tatlısına yok yoktu ve hem lezzetlerin kendisi hem de menü bütünlüğü şahaneydi. Kitabımızın ilham verdiği menü, gerçekten de kitapta vurguladığımız renkiliği, çeşidi, zenginliği yansıtıyordu.

İBB ve BELTUR ekibi de bu güzel menüyü İstanbullulara da sunmak için çalıştılar ve detaylarını yukarıda gördüğünüz menü, yine Four Seasons şefleri tarafından bir tadım menüsüne dönüştürüldü. BELTUR’un yetenekli aşçıları, “İstanbul Lezzetleri” menüsünü 18 Aralık-31 Ocak tarihleri arasında, Emirgan’daki Pembe Köşk’te tüm İstanbulluların beğenisine sunulacak. Menülerin arka yüzünde ise hem kitabımızın özünü oluşturan hem de bu menüye ilham olan İstanbul lezzetlerinin çokyönlü, çokkültürlü kimliğini anlattığım bir yazı yer alıyor. Şimdiye kadar hiç tanışmamış olanların topikle, lakerdayla, midyeli lahana sarmasıyla, Boşnak mantısıyla, bıldırcın dolmasıyla tanışmasına ve belki de zaten aşina olduğu Arnavut ciğeri, paça çorbası, Beykoz kebabı, halka tatlısı gibi lezzetlerle özlem gidermesine vesile olursa ne mutlu…

Bu menü benim için doğrusu çok anlamlı. Zira İstanbul, kurulduğu günden beri nice kültürün lezzetini bağrında toplamış bir şehir; Antik Yunan ve Antik Roma etkilerini Bizans kültürüne, Bizans kültürünü Osmanlı’ya, Osmanlı’yı Cumhuriyet’e bağlayan bir kültür başkenti… Çok iyi biliyoruz ki, bu şehirden geçen her topluluk da kendinden izler bıraktı. Biz, bugün bu izleri hâlâ tabağımızda görüyoruz. Boğaz’ın balıkları Ege’nin zeytinyağıyla, Anadolu’nun buğdayı Trakya’nın kuzularıyla buluşurken, biz bunların hepsini İstanbul’da, İstanbul’un lezzetleri olarak tadabiliyoruz. Çünkü İstanbul mutfağı, her zaman çevresinin izlerini yoğun olarak taşıyan bir mutfak olmuştu, bugün de bu böyle… Şehrin eski halklarından Rumlar; Romanyot, Aşkenaz ve Sefarad Yahudileri; Ermeniler; Anadolu’dan gelip şehre yerleşen Türk, Kürt, Arap, Acem, Süryaniler; Balkanlar’dan göçen Arnavut ve Boşnaklar; Girit’ten, Selânik’ten, Bulgaristan’dan göçenler; Kafkaslar’dan gelen Gürcüler, Çerkes boyları; Afrika’dan gelenler ve sayamadığımız daha nice halk olarak hepimiz bu şehirde, bir arada yaşıyoruz ve kâh komşumuzdan gelen bir tabakla, kâh daha önce girmediğimiz bir lokantaya adım atarak bilmediğimiz yemekleri tadıyor, öğreniyor, birbirimizin kültürünü paylaşıyoruz. Yani, belki farkında bile olmadan, bir büyük sofranın etrafında buluşuyoruz.

Bu sofra o kadar farklı tadı bir arada sunuyor ki, İstanbul bugün çok az şehirle kıyaslanabilecek bir lezzet zenginliğine sahip… Biz de, bu zenginliğin boyutlarını tarihe not düşelim, yemeklerimizi hikâyesiyle, kökleriyle, kültürüyle bilelim ve unutmayalım diye İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yayımlanan Geçmişten Günümüze İstanbul Lezzetleri kitabını yarattık, sizlere sunduk. Şimdi ise bu kitabın esin verdiği muhteşem bir menü, siz İstanbullular tarafından tadılmayı bekliyor. İstanbullulara her gün daha iyi hizmet sunabilmek için çabalayan İBB ve BELTUR ekibinin fikri üzerine, Four Seasons Otel’in şefleri tarafından hazırlanan ve BELTUR şeflerinin titizlikle uygulayarak sizlere sunacağı bu yemekler, İstanbul’un mutfak zenginliğinin tüm izlerini taşıyor; sizi hem farklı toplulukların
kültürel izini sürmeye hem de unuttuğumuz tatları hatırlamaya davet ediyor.

Dilerim bu yemekler sizi güzel bir lezzet turuna çıkarsın… Afiyet olsun!

Detaylı bilgi için siteyi ziyaret edebilirsiniz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s