Bu da Paris’in gözde falafelcisi: L’as du Fallafel

Dün Buuzecedi’nin falafellerinden bahsedince, bugünün #tbt’si yediğim en iyi falafellerden biriyle olsun istedim.

Paris deyince akla Tour d’Eiffel, Champs-Elysees filan geliyor, biliyorum. Ama şimdi o fazlasıyla turistik kent manzarasından az farklı bir yere, yaşamın kıpır kıpır aktığı, kartpostal manzarası yerine daha gerçek ve canlı olduğu Le Marais civarına bakalım. Le Marais de aslında az Parizyen bir ortam değil, biraz oraların Cihangir’i tadında… Ve bölgenin çokkültürlü, kozmopolit, devingen ruhuna yaraşır şekilde farklı mutfakların yemeklerini bulma imkanı sunuyor.

Şahane falafeller, rüya gibi tabak (benim için en azından!)

L’as du Falaffel ise bunlar arasında en ünlülerinden biri, üstelik kesinlikle hak edilmiş bir ün bu! Hızlıca bir şeyler atıştırmak, öğle molasında falafel yiyip ofisine dönmek isteyenler kapısında devamlı kuyruk halinde, çünkü hakikaten fena lezzetli falafel yapıyorlar! Zaman sorunu olmayan ve “Hesap birkaç euro fazla olsun, ama oturup rahat rahat yiyeyim” diyenler ise bu kuyrukta bekleme kısmından yırtıp masaya oturup falafellerini yiyebilirler. (Fransa’da paket olarak yemeği almakla mekanda oturup yemek genelde ufak da olsa bir fiyat farkına sebep oluyor, gayet mantıklı şekilde… Kuyruk da genelde mekan içinde yemek için değil, paket/elde yemek için var.)

Bence mekanda oturup şöyle geniş geniş bir falafel tabağı almak daha iyi. Yanında humus, tahinli limonlu sos, biraz harissa, biraz kızartma, bolca garni içeren çok güzel tabakları var. Yağ çekmemiş, sıcacık falafeller, yumuşacık ekmek, lezzetli humusuyla böyle bir tabağın zaten beni mest etmesi normal, ama doğrusu gerçek falafelden gelen mis gibi kişniş kokusunun yeri özellikle ayrı benim için. Çoğunlukla yediğim falafellerin içi böyle yeşil değil maalesef, gözükmesi için özellikle çekmiştim. Genelde birçok yerin falafelinde bol taze ot kullanılmıyor, tadı da bu yüzden daha hamursu ve sıradan oluyor. (Bunun istisnası, 3. Mevki’de İranlı Meryem Hanım’ın yaptığı mükemmel falafellerdi, ne yazık ki artık onlar da yok.) O yüzden biri L’as du Falaffel’de yediği falafele “sıradan” diyorsa (ki malum, kötü bir öneri platformu olarak Trip Advisor’da böyle bolca yorum bulabilirsiniz!) doğrusu iyi, doğru falafelle sıradan, özensiz falafeli pek ayırt edemediğine işaret sayabilirsiniz. (Şuraya hin bir gülücük konduralım!)

Mekanda servis hızlı, içerisi albenili değil ama gayet temiz, biraz masalar sıkışık (belki pandemi sonrası değişmiştir?), sirkülasyonu ise o kadar fazla ki her şey taze ve sıcacık zaten. Ayrıca limonatasını kesinlikle tavsiye ederim!

Günün birinde Paris’e yolunuzu düşürecekseniz burayı not almanızı ve denemenizi öneririm. Yalnız sahipleri Yahudi olduğu için dükkan cumartesi günleri kapalı, ona dikkat! Gitmişken o bölgenin de tadını çıkarmayı unutmayın, zira gerçek bir şehirli bölgesi…

Pandemi sonrası seyahatlerimize dönebilmek dileğiyle!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s