Kutu kutu tatlı: Nolita Cihangir

Pandemi boyunca eve sipariş vermeye belki de her zamankinden çok alıştık. Eskiden yeni şeyler denemek için daha çok direkt mekana gitmeyi beklerdim. Zira paket servisin genellikle bir restoranın tam performansını yansıtmadığını düşünüyorum; soğuma, yumuşama, dağılma gibi sorunlar olabiliyor. Ama tüm bu süreçte restoranların paket servis kalitelerini geliştirmelerinin ne kadar önemli olduğunu, adeta ayakta kalma meselesi haline dönüştüğünü gördük. O yüzden ben de artık bunu daha dikkatle ele almaları gerektiği kanısındayım.

Yemeklere kıyasla tatlıların daha risksiz olduğunu, paket servise daha müsait olduğunu düşünüyorum. Bugün de Cihangir Nolita‘dan denemek için antepfıstıklı küre, bademli ekler, portakallı çikolatalı kek ve fesleğenli, haşhaşlı, limonlu pasta söyledim.

Hepsini ayrıca inceleyeceğim, ama en başta söylemek gerekirse fikir olarak hepsi güzel, lakin uygulamada bazı sorunlar var. Kavrulmuş bademli eklerin kreması çok güzel, olması gerektiği gibi orijinal beyaz pastacı kremasıyla dolgulu. Hamuru, klasik şu hamurundan farklı ve daha pişkin. Kavrulmuş file badem detayı güzel. Ama hamuru bana çok taze gelmedi. Biraz daha taze olsa mükemmel olurmuş. Belki günün daha erken saatlerinde yesem kusursuz bulabilirdim.

Antepfıstıklı küre ise antepfıstıklı krema, etrafında çikolata kabuk, üstüne başka bir dolgu kreması, en üste de iri dövülmüş antepfıstıklarıyla hazırlanmış. Fikir olarak yine güzel, komplike ve hoş bir tatlı. Ama tatlıdaki kremaların biraz daha geliştirilmesi lazım. Hem lezzet yoğunluğu hem doku olarak daha iyi olabilir diye düşünüyorum. Yine de epey güzel.

Haşhaşlı keki, limonlu fesleğenli kremasıyla pasta çok enteresan. Pastanın pandispanyası, haşhaşlı revaniyi andıran bir dokuya sahip. Ancak fesleğen aromasının fazla baskın olması, limon tadını epey geride bırakmış. Fesleğenin yoğunluğu biraz da tuzlumsu bir hisse sebep oluyor. Böyle enteresan tatlılardan hoşlanırım normalde, ama bundaki şeker oranı benim için çok az. Daha yoğun ve asitli bir limon kreması çok iyi gidermiş. Yine de çok şekerli tatlılardan hoşlanmayanlar için iyi bir “hafif tatlı” tercihi olabilir.

Son olarak, portakallı, damla çikolatalı kek tıpkı güzel bir anne keki gibi, ısıtıp göndermişler üstelik, artı puan!

Paketlemesi güzel, kutuların tasarımları ayrıca hoş. Eve servis de hızlı. Dört tatlının toplam fiyatı 76 TL, İstanbul için “yeni normal” seyrinde…

Sonuçta fiyat/performans olarak hiç fena değil, yeniden sipariş de veririm, sadece daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Belki sonraki deneyişlerimde daha memnun kalırım…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s